propolis

 

PROPOLIS (kit pszczeli)

 

Propolis, potocznie zwany kitem pszczelim, jest mieszaniną substancji żywicznych wydzielonych przez pączki drzew oraz balsamu pyłkowego wytwarzanego w organizmie pszczół z pyłu kwiatowego. Dotychczas wyodrębniono ponad 300 substancji wchodzących w skład propolisu. Wśród poznanych składników propolisu znajdują się substancje z grupy: flawonoidów, kwasów fenolowych, estrogenów aromatycznych, alkofenoli, ketofenoli, kumaryny, substancje lipidowe i woskowe, biopierwiastki, witaminy, związki białkowe i inne.

Według obecnych badań uważa się, że skuteczność działania propolisu stanowi sumę działań wszystkich składników mikrobiologicznie aktywnych.

Naukowcy nazywają propolis antybiotykiem XXI w.

 

Propolis i zdrowie

Wyciąg etanolowy – sporządza się w stężeniu 3%, 5%, 10% lub 15%. Do sporządzenia roztworu 3% bierze się 15 gram propolisu (dla 5% -25 gram, dla 10 % - 50 gram, dla 15% - 75 gram ) 500 ml spirytusu 70% (tj. 350 ml spirytusu i 150 ml wody). Propolis (rozdrobniony) zalewamy w szklanym naczyniu i pozostawiamy w temperaturze pokojowej na około 2 tygodnie, codziennie wstrząsając naczyniem. Następnie na dobę roztwór wstawiamy do lodówki i schłodzony przesączamy przez bibułę, watę lub gazę do butelki z ciemnego szkła. W ten sposób uzyskujemy roztwór wolny od osadów woskowych. Etanolowy wyciąg stosowany jest wewnętrznie i zewnętrznie.

 

Maść z propolisem (kitem pszczelim)

Maść z propolisem (kitem pszczelim) stosowana jest najczęściej w warunkach domowych. Leczenie rozpoczyna się próbą na uczulenie. Niewielką ilość maści smarujemy na przedramieniu i pozostawiamy na 24 godziny. W przypadku wystąpienia takich objawów, jak: zaczerwienienie, swędzenie, obrzęk, należy przemyć skórę wodą z mydłem i zażyć wapno.

 

Ogólne przeciwskazania do leczenia propolisem pszczelim:

Propolis (kit pszczeli) nie może być stosowany u osób na niego uczulonych.

 

Działanie  

Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. To naturalny antybiotyk pszczeli, mający ponad 300 czynników czynnych.

 

Maść jest stosowana głównie do leczenia:

- trudno gojących się ran po operacjach, odleżyn, oparzeń, otarciach (poszarpaniach), na ropniejące lub długo niegojące się rany ( np. po żylakach, zakażeniach).

- popękanej i przebarwionej skóry, odmrożeń, oparzeń, grzybicy, trądzika, wrzodów, łuszczycy itd.

- przeziębienia i grypy (inhalacja po wysmarowaniu nosa (wewnętrznie) lub zewnętrznie (pod nosem)).

Działa odżywczo i regeneracyjnie na skórę. Nie plami ubrań i nie wysusza skóry.

 

Prowadzimy wysyłkową sprzedaż maści propolisowej (kitu pszczelego).

 

 

Zastosowanie etanolowego wyciągu propolisu:

- Stany zapalne dróg oddechowych, kaszel, angina: na kostkę cukru przy użyciu kroplomierza wkapujemy 10 kropel roztworu propolisu i spożywamy kilka razy dziennie.

- Zapalenie gardła, angina: należy płukać gardło roztworem składającym się ze szklanki ciepłej wody i 30 kropli wyciągu z propolisu 3 razy dziennie.

- Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy: 30-40 kropli wyciągu propolisowego mieszamy ze 100 ml ciepłego mleka i pijemy 2 razy dziennie.

- Zapalenie wątroby przewlekłe i wirusowe: przyjmujemy 50 kropli propolisu z ½ szklanki naturalnej, przegotowanej wody.

- Osłabiona odporność: w szklance letniej, przegotowanej wody rozpuszczamy 1 łyżkę miodu i 20-40 kropli wyciągu propolisowego. Miksturę przyjmujemy 3-4 razy dziennie.

- Stany zapalne dróg moczowych, pęcherza moczowego: do szklanki letniej, przegotowanej wody dodajemy łyżkę miodu, 1 łyżkę roztartego pyłku i 50 kropli propolisu. Miksturę pijemy 2 razy dziennie przez okres 1 miesiąca.

- Zapalenie gruczołu krokowego: do ½ szklanki letniej, przegotowanej wody dodajemy 1 łyżkę miodu, 1 łyżeczkę zmielonego pyłku i 50 kropli propolisu, całość uzupełniamy sokiem z marchwi lub z jabłka. Pijemy raz dziennie na godzinę przed posiłkiem przez okres 1 miesiąca.  

- Zranienia, owrzodzenia, grzybice, odleżyny, oparzenia: stosuje się 3-5 ml wyciągu propolisowego w 1 łyżce wody do przemycia: stosuje się maść propolisową położoną na jałową gazę 2-3 razy dziennie.

- Paradontoza: dziąsła masujemy tamponem z waty nasączonym wyciągiem z propolisu kilka razy dziennie.

- Ból zębów: przykładamy tampon w waty nasączony wyciągiem z propolisu.

 

 (pv)